Dobrý den, děkujeme, že jste navštívili náš e-shop.

Ethipia Kayon mountain farm Belko

Kód: 5788
Zero waste
Neohodnoceno
890 Kč / kg 773,91 Kč bez DPH
Skladem (1,9 kg)

 Kayon Mountain je název farmy v etiopském regionu Guji.
Odtud pochází tato naturálně zpracovaná káva, která je výjimečná svou ovocnou chutí plnou malin, bílého hrozna a čokolády.

Detailní informace

Detailní popis produktu

MAJITEL FARMY: Ismael Hassen Aredo
FARMA: Kayon Mountain Farm
REGION: Shakisso / Guji
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 1 900- 2 200 m.n.m.
ODRŮDA: 74110, 74112
ZPRACOVÁNÍ: Naturální
CHUŤOVÝ PROFIL: MALINY, BÍLÉ HROZNO, ČOKOLÁDA

V Etiopii nebývá zvykem, že se káva pěstuje na rozlehlých farmách. Většina produkce tradičně pochází od drobných farmářů, kteří kávové třešně přinášejí k nejbližší promývací stanici. My však pro vás máme kávu zrovna z jedné takové netradiční farmy. Její jméno je Kayon Mountain. Rozprostírá se na ploše celkem 500 hektarů, z nichž cca 300 je vyčleněno na pěstování kávovníku.  Leží na pomezí dvou vesnic jménem Taro a Sewana, ležící v etiopském jižním regionu Oromia v zóně Guji, oblasti Shakiso. Majitelem farmy je Ismael Hassen Aredo, který ji založil v roce 2012. Ten zde dnes zaměstnává celkem 25 stálých pracovníků a k tomu 300 sezónních pomocníků v období sklizně a zpracování kávových zrn. Těm nabízí benefit v podobě dopravy do práce zdarma a rovněž finančně podporuje výstavbu škol a administrativních budov pro místní komunity. Farma je nucena každoročně soupeřit o sezónní pracovníky s nedalekou těžební stanicí, a tak Ismael dohlíží na to, aby platy pro sběrače kávových třešní byly takové, aby zůstali motivováni se každoročně vracet. Kromě toho se na farmě soustředí na výsadbu a pěstování Akácií a dalších stromů proto, aby káva měla ideální podmínky a vyrůstala v zastíněném prostředí. Samozřejmostí je produkce biologického kompostu, který pak slouží k přírodnímu hnojení stromků. Žádná chemie. Ismael je pečlivý nejen co se týče struktury a fungování farmy samotné, ale rovněž co se týká sběru třešní a jejich zpracování. Třešně se zde zpracovávají jak naturální, tak i promytou metodou. My vám přinášíme naturálně zpracovaná zrna. Kávové třešně jsou při této metodě zpracování ihned po sběru opláchnuty vodou, přetříděny a umístěny na tzv. africké postele neboli sušící sítě, kde jsou sušeny na přímém slunci po dobu 12 až 20 dní. Tuto kávu pražíme světle, abychom zachovali její skvělou ovocnou chuť malin, bílého hrozna a čokolády. Je to ideální volba na filtr.

Belko Coffee Roasters

Jmenujeme se Belko Coffee Roasters a jsme malá pražírna kávy z Třince. Věříme, že káva by neměla být pouhým univerzálním černým nápojem. Díky její chuti by měla přinášet skutečné potěšení. Dobrá káva může chutnat po čokoládě, i když jsme do ni žádnou nepřidali, můžeme v ní cítit citrusy nebo borůvky, i když tam ve skutečnosti žádné nejsou, nebo může být sladká, a to i bez cukru. Tyto a další specifické chutě káv z mnoha částí světa se Vám snažíme přinést právě v naší pražírně. Záleží nám přitom na kvalitě a čerstvosti. Ta je totiž zásadní. Proto nakupujeme zelenou kávu v potřebném množství tak, aby neležela někde na skladě třeba rok. Následně ji pravidelně dle objednávek pražíme v malých várkách, aby se k Vám dostala co nejdříve po upražení. Zastáváme pravidlo, že méně je někdy více. Proto u nás můžete koupit vždy pouze několik druhů káv. Každá totiž vyžaduje trošku jiný způsob pražení, aby se co nejlépe rozvinul její chuťový potenciál, a tak je naši snahou raději pražit méně a lépe, než nakoupit několik desítek druhů káv a pak je pražit všechny „stejně“. Perfektní šálek kávy je tak trochu naše posedlost. Pijeme ji opravdu hodně- někdy možná až příliš :) Je nám jasné, že každému chutná trošku něco jiného. Proto budeme kdykoliv připraveni na jakékoliv Vaše dotazy nebo připomínky ohledně chuti, přípravy nebo ohledně čehokoliv, co s kávou souvisí a věříme, že nakonec i vy najdete svůj „perfektní“ šálek . . .