Dobrý den, děkujeme, že jste navštívili náš e-shop.

Indonesia preanger estate Káva Belko

Kód: 4913
Zero waste
Neohodnoceno
790 Kč / kg 686,96 Kč bez DPH
Skladem (1,318 kg)

INDONESIA PREANGER ESTATE

Indonéský ostrov Jáva je domovem kávy Preanger. Tato kávová zrna mají díky zdejšímu zpracování specifickou chuť. Káva má výrazné čokoládové aroma. Je zemitá a zároveň velmi sladká s tóny třtinového cukru a mandarinek. Vychutnáte si ji na jakýkoliv způsob přípravy, my ji máme nejradši jako espresso, na mokka konvičce nebo na french press, kde vynikne její výrazné sladké tělo..

Detailní informace

Detailní popis produktu

 

OBLAST: Preanger Estate
REGION: Pengaleangan / Západní Jáva
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 1 200- 1 600 m.n.m.
ZPRACOVÁNÍ: Polopromyté
ODRŮDA: Java
CHUŤOVÝ PROFIL: VÝRAZNÉ ČOKOLÁDOVÉ AROMA, ZEMITÁ CHUŤ, TŘTINOVÝ CUKR, MANDARINKY

 

Indonésie je jedním z nejznámějších světových producentů kávy. Toto rozlehlé souostroví vyniká svou neobyčejnou diverzitou a ačkoliv kvalita zpracování místní kávy zde bývá díky klimatickým podmínkám problematická, nabízí tato země skvělá a chuťově naprosto specifická zrna. Káva Preanger pochází ze západní Jávy. Ta patří mezi hlavní indonéské ostrovy a pěstování kávovníku má zde velmi dlouhou historii. Ten zde začali pěstovat holandští kolonisté již na přelomu 17. a 18. století. Ti zde díky neobyčejně úrodné vulkanické půdě vytvořili postupně mnoho kávových a čajových plantáží a učinili tak Indonésii jedním z největších světových producentů. Horská oblast Preanger, kde se kávovník pěstuje leží ve výškách 1 200 – 1 600 m.n.m. Tato káva je zpracovaná polopromytou metodou- místní název pro toto zpracování zní "giling basah" (v doslovném překladu mokré mletí). Tato metoda je pro indonésii typická a unikátní a ačkoliv se postup při zpracování zrn mezi jednotlivými regiony lehce liší, obecně je postup následující. Po ručním sběru zralých kávových třešní se odstraní slupka s dužinou. Následně se zrna nechají přes noc fermentovat v malých vodních nádržích a následující ráno se promyjí čistou vodou. Zrna se posléze suší na slunci a po dosažení vlhkosti 30- 40% se přemisťují k další fázi zpracování- tentokrát odstranění pergamenu. Tento proces zpracování je zcela jiný, než ve všech ostatních zemích. Důvodem jsou místní specifické klimatické podmínky, zejména vysoká vlhkost a nepředvidatelné srážky, díky kterým je klasické "mokré" zpracování více náročné. Výsledkem "giling basah" jsou zrna se specifickou chutí. Takto zpracovaná indonéská káva je typická svou čokoládovostí, nižší aciditou a zemitou a lehce kořenitou chutí. Preanger estate je přesně taková. Má výrazné čokoládové aroma, je velice zemitá a můžeme v ní cítit chuť třtinového cukru a tóny mandarinek. Tuto kávu si vychutnáte na jakýkoliv způsob přípravy, my ji máme nejradši jako espresso nebo na mokka konvičce kde vynikne její výrazné a sladké tělo. 

 

Belko Coffee Roasters

Jmenujeme se Belko Coffee Roasters a jsme malá pražírna kávy z Třince. Věříme, že káva by neměla být pouhým univerzálním černým nápojem. Díky její chuti by měla přinášet skutečné potěšení. Dobrá káva může chutnat po čokoládě, i když jsme do ni žádnou nepřidali, můžeme v ní cítit citrusy nebo borůvky, i když tam ve skutečnosti žádné nejsou, nebo může být sladká, a to i bez cukru. Tyto a další specifické chutě káv z mnoha částí světa se Vám snažíme přinést právě v naší pražírně. Záleží nám přitom na kvalitě a čerstvosti. Ta je totiž zásadní. Proto nakupujeme zelenou kávu v potřebném množství tak, aby neležela někde na skladě třeba rok. Následně ji pravidelně dle objednávek pražíme v malých várkách, aby se k Vám dostala co nejdříve po upražení. Zastáváme pravidlo, že méně je někdy více. Proto u nás můžete koupit vždy pouze několik druhů káv. Každá totiž vyžaduje trošku jiný způsob pražení, aby se co nejlépe rozvinul její chuťový potenciál, a tak je naši snahou raději pražit méně a lépe, než nakoupit několik desítek druhů káv a pak je pražit všechny „stejně“. Perfektní šálek kávy je tak trochu naše posedlost. Pijeme ji opravdu hodně- někdy možná až příliš :) Je nám jasné, že každému chutná trošku něco jiného. Proto budeme kdykoliv připraveni na jakékoliv Vaše dotazy nebo připomínky ohledně chuti, přípravy nebo ohledně čehokoliv, co s kávou souvisí a věříme, že nakonec i vy najdete svůj „perfektní“ šálek . . .