Dobrý den, děkujeme, že jste navštívili náš e-shop.

Žitný kvásek BIO

Kód: 3809
Zero waste
Neohodnoceno
420 Kč –5 %
kvas
420 Kč –5 % 400 Kč / kg 347,83 Kč bez DPH
Skladem (4,362 kg)

30g vystačí pro cca 700-750g chléb

To, že kvásek okyseluje těsto, má za následek, že v chlebu vzniká prostředí, které není příznivé pro rozvoj jiných druhů bakterií a plísní. Proto je také kváskový chléb mnohem trvanlivější. Bez problémů vydrží týden nebo i 10 dní.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Použití:

Chléb z kvásku je lépe stravitelný a jeho chuť je opravdu nepopsatelná. Ale nejde jen o chleba - což je samozřejmě notoricky známo. Ke skvělému žitnému kvásku budete potřebovat už jen mouku, a to jak pšeničnou, tak i žitnou, trošku droždí, sůl a vlažnou vodu.

Poté, co vám vzejde krásné těsto, si připravte domácí pekárnu na chleba. Pokud jste ji ještě nepořídili, nezoufejte – nastavte troubu na 200 stupňů Celsia a pečte asi 80 minut. Skvělý domácí chléb je opravdu záležitostí chvilky a není ani nijak těžký na přípravu.

 

 NEBO


 0,4kg žitné mouky, 400ml vody, 1 vrchovatá lžíce kvásku, lžička kmínu. Smíchat a nechat nejlépe přes noc. Pak přidat 100ml vlažné vody, promíchat a nechat odležet v teple (cca 40 stupňů C). Za 3 hodiny dojde k bouřlivému kvašení, pak smícháme s 1kg pšeničné nebo žitné mouky, 2 lžičky soli, koření a semínka dle chuti. Vyformujeme chleba, necháme vykynout a pečeme 20 min. na 250 st. C a pak dopékáme 15-20 min při teplotě 180 st. C. Dobrou chuť

 

Složení:

  žitná mouka BIO, startovací kultura

 

Nutriční hodnoty
Energetická hodnota 1413 kJ / 334 kcal
Tuky 1,80 g
z toho nasycené mastné kyseliny 0,50 g
Sacharidy 52 g
z toho cukry 1 g
Bílkoviny 11,20 g
Sůl 0,01 g

 

 

 

Jak oživit sušený kvásek?
Nejdříve si nachystáme 15g sušeného žitného kvásku, 400ml vlažné vody, 200g celozrnné žitné hladké mouky.

Postup:
První den 
můžeme začít ráno přípravou a smícháním základních počátečních ingrediencí. Odvážíme 15 g sušeného kvásku, přidáme celozrnnou žitnou mouku a vlažnou vodu a vše dobře promícháme. Nejlépe ruční šlehací metlou. Pak setřeme ulpělé těstíčko ze stěn mísy na střed do jednoho celku a mísu umístíme na teplé místo, přikryjeme utěrkou a necháme být (není třeba jej ani kontrolovat). 
Druhý den ráno
 (za 24 hodin) kvásku pomůžeme. Přidáme 100ml teplé vody, jenom vlažné, nesmí být horká, a trošku žitné celozrnné mouky. Postačí cca 30g. Znovu dobře promícháme, nejlépe metličkou. Vždy pak stěrkou setřeme ze stěn, aby tam těstíčko neosychalo a opět přikryjeme a necháme dál na teplém místě.

Možná po dalších 6 hodinách již uvidíme první bublinky, ale celkově by měl být ještě klid. Kvašení se teprve startuje.
Třetí den ráno se začíná kvásek již zvedat. Metlou krátce kvásek promísíme a tím ho provzdušníme a necháme dál přikrytý utěrkou prokvasit. V poledne by měl být již kvásek skoro hotov. Po dalších dvou třech hodinách jej můžeme použít na začátek přípravy jakéhokoliv kváskového těsta, ale jenom v potřebném množství, které je uvedeno u receptů. Konzistence kvásku je kašovitá a i napěněná.

Zbytek, nebo pokud nemáme ještě v úmyslu péci, tak všechno, přikrmíme vrchovatou lžící žitné mouky (cca 25g) a 50ml vlažné vody, promícháme a necháme ještě do večera prokvasit. Pak jej dáme do sklenice, kterou přikryjeme ubrouskem, do kterého je dobré udělat pár dírek. Ubrousek upevníme gumičkou.

Sklenici nezakrýváme nikdy úplně neprodyšně, musí mít do ní trochu přístup vzduch. Jedině na cestu, když jej někam převážíme, jej můžeme na krátkou dobu několik hodin uzavřít na pevnou víčkem.

Kvásek uchováváme v chladu v lednici, kde nám vydrží asi 5 dní maximálně až týden v klidu bez „přikrmení“. Do týdne je vhodné jej spotřebovat, protože i v lednici by prokvasil všechny přítomné škroby a mohl by se následně zkazit. Ale pakliže pro něj nemáme do týdne použití a nechceme o něj přijít, je dobré jej nejpozději do týdne vyndat z ledničky a „přikrmit“ moukou dle níže uvedeného postupu a pak opět po oživení do ledničky vrátit. Tímto dokrmením dodáme moukou kvásku další škroby, které se při kvašení spotřebovávají. Pakliže dojde k zaschnutí povrchu, na nějakou dobu to není na závadu, ale jak pak dojde k vyčerpání škrobů uvnitř a vedle kvašení mléčného může probíhat i alkoholové, kvásek tak i začíná zavánět – po alkoholu. Má-li ještě dostatek kvasinek mléčného kvašení, to zjistíme po jeho rozmíchání a dokrmení, zda lze ještě zachránit, tak jej můžeme zkusit použít, ale spíš je pravidlem, že se tímto kvásek znehodnotí. 

O sobě

 

Přinést lidem to, co se v Česku na sklonku totality nedalo koupit, a také léčit zákeřnou nemoc zdravými potravinami. To jsou dva impulzy, které stály na startu značky Natural Jihlava. Za 27 let existence firmy jsme do svého portfolia zařadili více než 10 000 zdravých potravin. Zaměřujeme se na výrobu stravy pro ty, kteří mají ze zdravotních důvodů zvýšené požadavky na skladbu potravin. Vyhledávají nás také vyznavači zdravého životního stylu. V naší výrobně na rozhraní Čech a Moravy ve městě Jihlavě vytváříme produkty z oblasti makrobiotické, racionální a bezlepkové stravy. Naše výroba čítá bezlepkovou a celozrnnou pekárnu, dražovnu, velkoobchodní sklad a balírny.